Előző cikkünkben arról esett szó, hogy egy interjú során melyek azok a kérdések, amelyek tabu témának számítanak a munkáltató részéről. Most járjuk körül azokat a témákat, amelyeket érdemes elkerülni egymás között a munkahelyen. Azt hiszem egy munkahely sokkal produktívabb és kellemesebb, ha nincs szükségtelen feszültség a munkatársak, valamint a munkavállalók és vezetők között.
A munkatársakkal, vezetőkkel folytatott őszinte és nyílt beszélgetések nagyon jók és fontosak, mégis vannak olyan témák, amelyeket mindig kerülni kell. A megfelelő munkahelyi illemtan ismerete és betartása fontos számunkra és sokkal gördülékenyebben futnak a dolgok, kiegyensúlyozottabb a munkahelyi légkör, ha bizonyos tabu témákat kerülünk, a személyes határokat tiszteletben tartjuk.
Az alábbi lista segíthet eligazodni a hagyományosan tabuként kezelt témákat illetően.
- Bér. Első számú szabály, hogy a fizetésünket soha ne vitassuk meg munkatársainkkal, valamint mások fizetése iránt se érdeklődjünk. Mérgező munkakörnyezetet, feszültséget teremthet. Udvariasan utasítsuk el a kérdést, ha valaki ezt a témát feldobja.
- Politika. Ingatag talaj, könnyedebb kis hozzászólások is heves vitákat robbanthatnak ki, megosztottságot teremt, ami sokszor gátolja a munkára való összpontosítást és a csapatmunkát.
- Vallás. Az ember hite személyes dolog, sokak számára érzékeny téma.
- Szexualitás. Bensőséges részletek személyes kapcsolatainkról, család, párkapcsolat, szexuális élet kibeszélése pletyka tárgyát képezheti.
- Egészségügyi problémáink. Kételkedésre adhat alapot vezetőink és kollégáink számára, hogy állapotunk problémát jelent-e a feladatok teljes körű teljesítésében.
- Munkahelyváltás vágya. Semmilyen körülmények között nem előnyös ezt elmondani, főképp akkor, ha épp egy elbocsátási hullám alakul ki.
- Főnök, kollégák kritizálása. Nem bölcs dolog, sokat ronthat a munkahelyi kapcsolatokon, vagy éppen alapot teremt a kirúgáshoz.
Fenti tiltólistás témákat véleményem szerint másképp is érdemes megközelíteni. Meg is fordíthatjuk a hozzáállásunkat és kezelhetjük úgy is, hogy az ne szétzúzza, hanem összehozza az embereket, a csapatot. Létrehozhatunk egy olyan környezetet, amely merészebb beszélgetéseknek ad teret. A szervezetek és a vezetők ösztönözhetik is akár a nyílt párbeszédet, biztonságos teret adva a részvételre. Különösen igaz ez olyan érzékeny témáknál, mint pl. a munkahelyi pszicho terror, a zaklatás kérdése vagy a mentális betegségek, ahol az igazság kimondása katartikus lehet, csökkentheti a stresszt és a frusztrációt.
Bárhol megtörhetjük a tabukat, ha egy olyan szervezeti kultúrát hozunk létre, amely a bizalmon alapul és érzékeny módon kezeli a problémákat.
A csend néha aranyat ér, vannak azonban esetek, amikor ideje megtörni a csendet.
Mondd el a véleményed!
Kommentek