A mobbing magyar megfelelőjét a rendszeres munkahelyi konfliktusokra alkalmazzák, szekálást, heccelést, erőszakosabb formájában munkahelyi terrort jelent, amely rendszeresen és hosszabb időn át ismétlődik. Fontos megkülönböztetni az egyszeri sérelmeket és nézeteltéréseket a mobbing jelenségétől, utóbbi fő jellemzője, hogy rendszeres, visszatérő jellegű.
Magyarországon az ezzel kapcsolatos társadalmi tudatosság nagyon alacsony, maga a fogalom is kevéssé ismert. Több esetben is felmerülhet, kolléga-kolléga és vezető-beosztott viszonyban is, amely mögött többnyire személyes okok húzódnak meg, vezetői szinten inkompetens vezetői magatartás alacsony érzelmi intelligenciával, átláthatatlan szervezeti struktúra, romló munkamorál, szerepkonfliktusok, szakmai féltékenység stb. Legtöbbször az a cél, hogy elűzze az adott dolgozót vagy a megfélemlítés eszközével rávegye, hogy megfeleljen a birkaneveldének. Mikor kezdjünk el munkahelyi pszicho-terrorra gyanakodni? A mobbing taktikái változatosak. Néhány árulkodó jel, hangsúlyozva, hogy rendszeresen, legalább 6 hónapon keresztül:
- Verbális agresszió, amely fanyar vagy kellemetlen hangot ölthet, gúnyos megjegyzések
- Ellenséges magatartást tapasztalunk
- Folyamatosan kritizálnak
- Szakmai fejlődésünket gátolják
- Kirekesztés „véletlenül az e-mailek láncolatából, meghívás elmulasztása megbeszélésre, információkat tudatosan visszatartják
- Néma bánásmód, nem ismerik el a létezésünket
- Képesítésünknél alacsonyabb szintű munkákkal bíznak meg, a végzett munkát lekicsinylik, panaszainkat elutasítják
- Soha nincs pozitív visszajelzés, csak számonkérés
- Ötleteinket „lelövik”, mondandónkat félbeszakítják vagy figyelmen kívül hagyják
- Nem szólítanak a nevünkön
- Folyamatosan ellenőriznek, határidőkkel bombáznak, személyes dolgainkba tudtunk nélkül belenéznek vagy épp ellenkezőleg, nem kapunk elég munkát, a haszontalanság érzetét alakítják ki
- Jutalmak, prémiumok megvonása
- Gyakran hoznak kínos helyzetbe, emberileg kritizálnak
- Elszigetelnek, nem köszönnek
- Arrogancia, erődemonstráció
- Kizárnak az előnyökből, lehetőségekből
A tartósan fennálló mobbing következtében kezdetben pszichés tünetek jelentkeznek,majd, amikor az érzelmek kezelése már nem megy, fizikai tünetek alakulnak ki. A legnagyobb probléma, hogy az áldozatok sokáig nem veszik észre, hogy mi zajlik körülöttük. A felismerést nehezítheti az a típusú érzelmi bántalmazás, amikor nagyon finom kommunikációs eszközökkel zajlik a folyamat.
A mobbing elleni küzdelem nagyon fontos! Felismerni, kiállni önmagunkért! Megelőzni,ha kell beavatkozni és akár jogi úton kezelni kell a problémát. A munkahelyi szervezetek részéről a megelőzés legfontosabb eleme a pszichoszociális edukáció, az etikus és felelős csapatmunka kialakítása megfelelő vezetői attitűd mellett.
Jogforrások:
2003.évi Ebktv.az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról
2005.évi Ebktv. diszkriminációs ügyek kivizsgálása és büntetések kiszabása
Országos Munkaügyi Felügyelőség
Mondd el a véleményed!
Kommentek